Till innehållet

Styrelse

Vöfab är ett kommunalt fastighetsbolag och styrelsen är politiskt tillsatt. Samma styrelse är även tillsatt för Vöfabs dotterbolag.

Foto och kontaktuppgifter till presidiet uppdateras efter hand i början av 2023.

Ledamöter i Vöfabs styrelse

Ann-Kristin Lindquist, vice ordförande i Vöfabs styrelse. En kvinna med brunt hår och glasögon.

Lennart Adell Kind (MP), ordförande
E-post: lennart.adellkind@vaxjo.se

Ann-Kristin Lindquist, vice ordförande i Vöfabs styrelse. En kvinna med brunt hår och glasögon.

Håkan Frizén (V), 1:e vice ordförande
E-post: hakan.frizen@vaxjo.se

Vöfabs ordförande Patrik Åkesson. En man med glasögon, kavaj och vit skjorta.

Gunnar Nordmark (L), 2:e vice ordförande
E-post: gunnar.nordmark@vaxjo.se

Tony Lundstedt (S)
E-post: tony.lundstedt@vaxjo.se

Emelie Petersen (S)
E-post:

Patrik Åkesson (KD)
E-post: patrik.akesson@vaxjo.se

Christer Wånehed (M)
E-post: carlgostachrister.wanehed@vaxjo.se

Ersättare

Anders Westin (S)
E-post: anders.westin@vaxjo.se

Rose-Marie Holmqvist (S)
E-post: rose-marie.holmqvist@vaxjo.se

Dan Boson (M)
E-post: dan.boson@vaxjo.se

Monica Lindfors (M)
E-post: monica.lindfors@vaxjo.se

Sammanträdesdagar 2023

  • 20 januari
  • 17 februari
  • 17 mars
  • 21 april
  • 12 maj
  • 9 juni
  • 1 september
  • 15 september
  • 20 oktober
  • 10 november
  • 8 december

Styrelsen sammanträder klockan 09.00 på Vöfabs kontor på Nygatan i Växjö.

Styrelseprotokoll

Protokoll från styrelsemötena finns under Relaterade dokument (öppnas som PDF).

En klubba som används när beslut tas på Vöfabs styrelsemöten. Foto.

Flera beslut klubbas årligen på Vöfabs styrelsemöten.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 25 januari 2023