Till innehållet

Styrelse

Vöfab är ett kommunägt fastighetsbolag och styrelsen är politiskt tillsatt. Samma styrelse är även tillsatt för Vöfabs dotterbolag.

En klubba som används när beslut tas på Vöfabs styrelsemöten. Foto.

Flera beslut klubbas årligen på Vöfabs styrelsemöten.

Ledamöter i Vöfabs styrelse

Vöfabs ordförande Patrik Åkesson. En man med glasögon, kavaj och vit skjorta.

Patrik Åkesson (KD), ordförande (foto: Alexander Hall).
E-post: patrik.akesson@vaxjo.se, tel. 070-542 17 00

Ann-Kristin Lindquist, vice ordförande i Vöfabs styrelse. En kvinna med brunt hår och glasögon.

Ann-Kristin Lindquist (S), vice ordförande (foto: Alexander Hall).
E-post: ann-kristin.lindquist@vaxjo.se, tel. 0733-68 70 70

Björn Svensson (M)
E-post: bjorn.svensson@vaxjo.se

Stefan Bergström (L)
E-post: stefan.bergstrom@vaxjo.se

Katinka Schartau (MP)
E-post: katinka.schartau@vaxjo.se

Kjell Olsson (S)
E-post: kjell.olsson@vaxjo.se

Olja Pekusic (S)
E-post: olja.pekusic@vaxjo.se

Ersättare
Bengt Wellermark (M)
E-post: bengt.wellermark@vaxjo.se

Claes Bromander (C)
E-post: claes.bromander@vaxjo.se

Åke Eriksson (S)
E-post: ake.eriksson@vaxjo.se

Håkan Frizén (V)
E-post: hakan.frizen@vaxjo.se

Sammanträdesdagar 2021

Styrelsen sammanträder samtliga dagar klockan 09.00 i Vöfab-huset, och via Teams under corona-pandemin.

Mötesdatum under 2021 är den 15 januari, 12 februari, 19 mars, 16 april, 7 maj, 11 juni, 20 augusti, 17 september, 22 oktober, 11 november och 10 december.

Årsstämman är den 3 maj klockan 16.00. Enligt ett politisk beslut kommer den på grund av pandemin att hållas på distans genom ett Teams-möte, och den hålls inte hålls öppen för allmänheten.

Styrelseprotokoll

Protokoll från årets styrelsemöten finns under Relaterade dokument nedan (öppnas som PDF).

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 november 2021