Styrelse

Vöfab är ett kommunägt fastighetsbolag och styrelsen är politiskt tillsatt. Samma styrelse är även tillsatt för Vöfabs dotterbolag.

En klubba som används när beslut tas på Vöfabs styrelsemöten. Foto.

Flera beslut klubbas årligen på Vöfabs styrelsemöten.

Ledamöter i Vöfabs styrelse

Vöfabs ordförande Patrik Åkesson. En man med glasögon, kavaj och vit skjorta.

Patrik Åkesson (KD), ordförande (foto: Alexander Hall).
E-post: patrik.akesson@vaxjo.se, tel. 070-542 17 00

Ann-Kristin Lindquist, vice ordförande i Vöfabs styrelse. En kvinna med brunt hår och glasögon.

Ann-Kristin Lindquist (S), vice ordförande (foto: Alexander Hall).
E-post: ann-kristin.lindquist@vaxjo.se, tel. 0733-68 70 70

Björn Svensson (M)
E-post: bjorn.svensson@vaxjo.se

Stefan Bergström (L)
E-post: stefan.bergstrom@vaxjo.se

Katinka Schartau (MP)
E-post: katinka.schartau@vaxjo.se

Kjell Olsson (S)
E-post: kjell.olsson@vaxjo.se

Olja Pekusic (S)
E-post: olja.pekusic@vaxjo.se

Ersättare
Bengt Wellermark (M)
E-post: bengt.wellermark@vaxjo.se

Claes Bromander (C)
E-post: claes.bromander@vaxjo.se

Åke Eriksson (S)
E-post: ake.eriksson@vaxjo.se

Håkan Frizén (V)
E-post: hakan.frizen@vaxjo.se

Sammanträdesdagar 2020

Styrelsen sammanträder samtliga dagar kl. 09.00 i Vöfab-huset. Mötesdatum under 2020 är den 20 januari, 17 februari, 23 mars, 20 april, 25 maj, 15 juni, 24 augusti och 21 september.

På grund av coronaviruset är årsstämman flyttad till den 25 maj i samband med styrelsemötet.

Styrelseprotokoll

Du hittar protokollen från årets styrelsemöten under Relaterade dokument nedan (öppnas som PDF).

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 juni 2020